Diskusní téma: Policie, bezpečnost, veřejný pořádek

Re: nepřetržitá služba

František | 05.01.2015 | 03.02.2015

OP Převzala od PČR pořádkovou službu. Záležitosti veřejného pořádku mají tedy řešit strážníci. Strážníky nasmlouvalo vedení města podle smlouvy. Proč nasmlouvalo vedení města službu na
na všední dny a pouze denní, vědí pouze oni a pro ně je to zřejmě normální. Vedení města nechává sloužit strážníky hlavně v době. kdy se nic neděje a tak plýtvá prostředky města. Zeptejte se pana starosty, co ho vedlo k nasmlouvání této služby a ostatních zastupitelů do jaké míry je toto efektivní.

bezpečnost v obci

Vít | 27.12.2014 | 03.02.2015

Dobrý den a neuvažovaly jste zavést ve vaší obci BA která by chodila v noci a dohlížela nad veřejným pořádkem v obci a na váš majetek.V naší obci Lenešice to funguje.

Re: bezpečnost v obci

Petr | 27.12.2014 | 03.02.2015

Proč za to platit bezpečnostní agentuře. Ministerstvo vnitra vypsalo dotační program. Výzva k zaslání žádostí o poskytnutí dotace z dotačního programu: „Bezpečnostní dobrovolník“ v roce 2015.

https://www.mvcr.cz/clanek/vyzva-k-zaslani-zadosti-o-poskytnuti-dotace-z-dotacniho-programu-bezpecnostni-dobrovolnik-v-roce-2015.aspx

Bezpečnostní dobrovolník (pro účely tohoto dotačního programu) je osoba žijící v dané obci či lokalitě, popř. osoba, která tam např. vlastní nemovitost. Může se jím stát člověk v produktivním věku, senior, student (např. odborné školy s bezpečnostním studijním programem) atd., starší 18 let, kterému nebyla soudně omezena svéprávnost. Bezpečnostní dobrovolník musí být trestně bezúhonný, což doloží obci před začátkem výkonu své dobrovolnické činnosti výpisem z rejstříku trestů ne starším než 3 měsíce.
Svou činnost vykonává bezpečnostní dobrovolník dobrovolně, ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu (s výjimkou koordinátora dobrovolníků – viz dále). Ve své podstatě působí bezpečnostní dobrovolníci na základě čl. 2 odst. 4 Ústavy ČR („co není zakázáno, je dovoleno“). Činnost bezpečnostního dobrovolníka není vykonávána v pracovním nebo obdobném poměru k obci nebo jinému správnímu orgánu.

Bezpečnostní dobrovolník funguje na čistě dobrovolné bázi a na principu „sousedské výpomoci“. Jedná se o dobrovolníka bez speciální certifikace, který by měl vykonávat jen činnosti, k jejichž provádění byl řádně proškolen a jimiž nebude ohrožovat život, zdraví, majetek a další chráněné zájmy nebo práva svá nebo jiných osob. Činnost bezpečnostního dobrovolníka nemá nahrazovat práci Policie ČR ani obecní policie, bezpečnostní dobrovolník nemá zasahovat více, než jakýkoliv „řadový“ občan. Silnou stránkou bezpečnostního dobrovolníka je komunikace, role informovaného občana, který je schopen efektivně komunikovat s ostatními občany i orgány veřejné správy, působit preventivně; měl by přispět ke zlepšení/ zprostředkování komunikace mezi veřejností, Policií ČR a samosprávou.

Bezpečnostní dobrovolníci stejně jako všichni občané mají právo:
a) upozorňovat příslušné orgány na porušení právního řádu,
b) přivolat Policii ČR nebo obecní policii na místo spáchání přestupku nebo trestného činu,
c) na základě příslušného pověření4 podle zákona o silničním provozu zastavovat vozidla v blízkosti školního zařízení k zajištění bezpečného přechodu dětí a školní mládeže přes pozemní komunikaci i mimo přechody pro chodce,
d) pohybovat se v katastru obce a zjišťovat, zda nedochází či nedošlo ke spáchání protiprávní činnosti,
e) zadržet pachatele trestného činu5, za podmínek uvedených v ustanovení § 76 odst. 2 trestního řádu6, tedy na místě spáchání trestného činu nebo bezprostředně po spáchání činu, je-li to nutné k zjištění totožnosti pachatele, k zamezení útěku nebo zajištění důkazu; zadržená osoba musí být ihned předána policejním orgánům,
f) bránit se proti pachateli trestného činu nebo přestupku v rámci nutné obrany,7
g) zabránit trestnému činu, přestupku nebo vzniku škody nebo jiné újmy zejména na životě, zdraví nebo majetku v rámci krajní nouze.

stále se krade

Šulc | 21.12.2014 | 03.02.2015

Zase došlo k vloupání do několika nemovitostí v Klecanech. K sousedovi vlezl zloděj dopoledne když byl v práci. Ve Zdibech někdo vykradl prý i hospodu. O hlídku Policie ČR u nás ani nezavadíte a strážníka potkávám ráno na přechodě. Nechápu proč jiná města investují do bezpečnosti a u nás nic. Kdo u nás tedy zajišťuje klasickou hlídkovou službu ???

Levnější než OP

Vladan | 18.12.2014 | 03.02.2015

Proč si některé obce najímají raději bezpečnostní agentury než policii?

Je třeba konstatovat, že na tuto otázku panují dva odlišné názory. Zkušenosti objednavatelů však hovoří kladně pro bezpečnostní agentury. Z pohledu zákona mají pracovníci soukromé bezpečnostní agentury zhruba stejné pravomoce jako každý z nás. Někteří odpůrci proto prosazují názor – proč platit bezpečnostní agenturu, když poukázat na trestný čin může kterýkoli běžný občan.

Podnět k řešení trestných činů a vandalismu

Je známým faktem, že mnoho občanů trestnou činnost a podobné nežádoucí jevy spíše ignoruje. Zkuste si navíc představit modelovou situaci, kdy běžný občan pravidelně provádí pochůzkovou činnost v odlehlém parku nebo v okolí dětského hřiště, kde se po nocích scházejí různá individua, jen proto, aby podal hlášení PČR o nežádoucí činnosti.

Naopak si představte agenturu, která má tuto činnost v popisu práce a má k dispozici veškeré obranné vybavení, komunikační techniku, zkušeného psovoda s vycvičeným psem nebo zásahové vozidlo a hlavně pracovníky vyškolené pro tuto činnost. Bezpečnostní agentura, která vykonává pravidelnou nebo namátkovou kontrolu, dohlíží na riziková místa. Dokáže efektivně řešit vzniklé konfliktní a problémové situace a nafotí či jinak zdokumentuje nezákonné jednání. Pořízená dokumentace později slouží k dopadení či usvědčení pachatele, eventuelně jako důkazní materiál při vymáhání za způsobené škody.

Pozn. - Kontrolu pochůzkové činnosti (výjezdového vozidla) a její pravidelnost může objednavatel kontrolovat pomocí výpisu z čipů rozmístněných na smluvně sjednaných bodech.

Bezpečnostní agentury v rozpočtu obce

Ostraha soukromou bezpečnostní agenturou stojí obce pouze nepatrný zlomek vynaložených financí, které jsou třeba na zajištění provozu Městské policie, což je v době úspor nepřehlédnutelný rozdíl. Druhou věcí jsou vzniklé škody na majetku obcí, které dosahují mnohdy částky daleko vyšší, než jsou částky vynaložené na provoz soukromé agentury.

Mnoho bezpečnostních agentur využívá pro kontrolní činnost na problémových místech své dohledové centrum. Již samotné zřízení jednoúčelového dohledového centra pouze pro potřeby obce je neefektivní a ekonomicky náročné.

Další využití soukromé bezpečnostní agentury

Soukromé bezpečnostní agentury se mnohdy nespecializují pouze na ochranu osob a majetku. Naše bezpečnostní agentura má ve své nabídce služeb také pořadatelské služby a fyzickou ostrahu, které obce využívají pro zajištění různých kulturních a společenských akcí, sportovních událostí atp. V naší nabídce naleznete služby spojené s údržbou a správou budov či s úklidovými službami, a také možnost odběru těchto služeb pro náhradní plnění, povinné i pro státní subjekty.

Již jsme zmínili dohledové centrum (PCO – pult centralizované ochrany), pomocí kterého lze střežit objekty dálkově (elektronicky nebo kamerovými systémy). Při samotném zásahu k napadenému objektu je zpravidla vysláno zásahové vozidlo bezpečnostní agentury.

Takzvaným „náhodným škodám“ dokáže málokdo zabránit, ale zkušenosti obcí se soukromou hlídací službou hovoří o výrazném poklesu trestné činnosti ve střežených lokalitách.

Re: Levnější než OP

Alena Václavíková | 18.12.2014 | 03.02.2015

Na včerejší schůzce mi pan Wachtl mimo jiné věnoval písemné stanovisko Ministerstva vnitra, které uvádí, že používat bezpečnostní agenturu na činnost příslušející policii je protizákonné. Proti obcím, které to dělají, je prý vedeno správní řízení. Víc o tom zatím nevím, takže o tom nemohu diskutovat, jen upozorňuji. Další informace o otázkách policie sem dám až po Vánocích, děkuji za pochopení.

Re: Re: Levnější než OP

Pyroman | 18.12.2014 | 03.02.2015

Když píšete o Vánocích, je normální aby v Klecanech v těchto předvánočních dnech někdo v odpoledních hodinách ve městě stále bouchal petardy? Plašil psy a vytvářel úmyslně nadměrný hluk pro své potěšení?
Pak bych se otázal, zda i letos si o Silvestra bude moci každý bouchat petardy , střílet světlice a jinou pyrotechnikou ohrožovat majetek ostatních spoluobčanů. Vloni mi jakýsi hliníkový obal prorazil střešní krytinu na garáži. Nebo město za tímto účelem vyčlení nějaké odpaliště a zajistí hasiče v případě požáru tak jak je povinností při pořádání ohňostroje? Hezké sváteční dny.

Re: Re: Levnější než OP

Ludvik | 19.12.2014 | 03.02.2015

Dobrý den paní Václavíková, přečetl jsem si příspěvek pana Vladana. Napíši svůj názor. Paní Václavíková, každý má svá oprávnění a z toho mu vyplývající pravomoce. Tak jako obecní policie nemohou být orgány činné v trestním řízení, nemohou používat operativní prostředky PČR a jiné, nemohou bezpečnostní agentury projednávat přestupky. Vše musí předat buď PČR nebo jde li pouze o přestupek OP .Chodit po městě a odhalovat přestupky, ktré bezpečnostní agentury stejně neprojednávají, ale předávají, je protizákonné???? To aby se obyčejný občan bál oznámit cokoli na OP Nebo PČR, že bude projednáván ,že přestupek oznámil, neboť Bezpečnostní agentura je na tom stejně.
Proto bych se Vás chtěl zeptat, zda v písemném stanovisku není citován zákon, který zakazuje používání obcemi bezpečnostní agentury pro zajištění veřejného pořádku a jakou skutkovou podstatu vlastně obce porušují, když je proti nim vedeno správní řízení?
Dále bych as Vás chtěl zeptat, kdo by nám tedy měl odhalovat a projednávat přestupky? OP Zdiby nám pracuje od roku 2008 a zeptejte se pana Wachtla, kolik nám odhalili a projednali strážníci přestupků za těch asi šest let na našem území. Prováděli ,podle zpráv , mnoho hlídkové činnosti a odhalili přestupků a projednali přestupků, že by je spočítal na prstech obou rukou. A to ještě převážně z oblasti dopravy. Ostatní vše na oznámení.
PČR nemá kapacitu na veřejný pořádek. Kdo by nám měl tedy odhalovat přestupky, vlastní MP nechcete z finančních důvodů.
Děkuji za odpověď Ludvik

Re: Re: Re: Levnější než OP

Alena Václavíková | 19.12.2014 | 03.02.2015

Tady je to stanovisko:
https://www.mvcr.cz/clanek/zabezpecovani-mistnich-zalezitosti-verejneho-poradku-v-pusobnosti-obce-soukromymi-bezpecnostnimi-sluzbami-stanovisko-ministerstva-vnitra-odboru-bezpecnostni-politiky.aspx

Re: Re: Re: Re: Levnější než OP

Ludvik | 19.12.2014 | 03.02.2015

Buď jsem špatně četl, ale o správním řízení s obcemi ,že využívají bezp.agenturu, jsem nic nepřečetl. Budu čist ještě jednou.
Děkuji za info.

Záznamy: 71 - 80 ze 178
<< 6 | 7 | 8 | 9 | 10 >>

Přidat nový příspěvek